تست رغبت سنج هالند (MBTI)

Saturday، ۸ Khordaad ۱۴۰۰

قبل از هرچیزی به شما برای خواندن این مقاله تبریک می گوییم، چرا که شما با خواندن این مقاله و انجام تست انتخاب رشته برای انتخاب رشته در مسیر درستی قرار گرفته اید و باید بدانید که گام بلندی برای رسیدن به موفقیت واهداف خود برداشته اید و مطمئنا در این مسیر اتفاقات مهم و اساسی و بی نظیری را برای خود به ارمغان خواهید آورده.

جا دارد که در این مقدمه و در این جا برای شما ذکر کنم که بسیاری از افراد حتی درباره استعدادیابی دارای اطلاعات چندانی نیستند. اما  شما باید این مسئله را بدانید که قرار است با انجام تست انتخاب رشته و حرکت در راستای کشف استعداد خود در مسیر موفقیت قدم به قدم پیش روی کرده و یکی یکی پله های موفقیت را طی کنید. لطفا در ادامه همراه ما باشید چرا که قصد داریم در ادامه در کشف استعداد و علایق واقعی شما سهمی داشته باشیم.

تست انتخاب رشته

آزمون هالند یک تست رغبت سنجی شغلی و انتخاب رشته در این مسیر می باشد که با در نظر گرفتن ویژگی های شخصی و درونی افراد، رشته تحصیلی که متناسب با آن ویژگی های شخصی و درونی می باشد را بیان می کند.

جان لوییس هالند مبدع تست شخصیت شناسی هالند که در ۲۱ اکتبر ۱۹۱۹ در اوهاما نبراسکا به دنیا آمد. وی که در سال ۱۹۳۴ از دانشگاه نبراسکا فارغ التحصیل شد و توانست در رشته های ریاضیات، زبان فرانسه و روان شناسی مدرک کارشناسی اش را دریافت کند ودر سال ۱۹۵۲ دکترای تخصصی خودش را در زمینه روان شناسی از دانشگاه مینه سوتا دریافت نماید .

جالب است بدانید که هالند در سال ۱۹۸۰ حکم بازنشستگی خود را از دانشگاه جان هاپکینز دریافت نمود اما او که خودش را بازنشسته نمی دانست و به همین دلیل تلاش خود را تا زمان مرگش و به تحقیق و پژوهش ادامه داد.

یکی از دستاوردهای مهم جان هالند همین ابداع تست شخصیتی هالند یا تست انتخاب رشته و شغل یابی است که انجام این تست برای تست شغل ایده آل شما بسیار مناسب می باشد. البته در مقاله چگونه استعداد خود را کشف کنیم به سایر تست های استعدادیابی هم اشاره کرده ایم و آن ها را به طور کامل توضیح داده ایم که پیشنهاد می کنیم حتما به مشاهده آن مقاله هم بپردازید.

استعداد شغلی چیست؟

هدف شما قطعا از انتخاب رشته درست یافتن شغلی مناسب در آینده است. شغلی که در آن استعداد دارید. پس می توان به جرات گفت اگر با انجام تست انتخاب رشته در مسیر درستی قرار بگیرید، آینده شغلی خوبی در انتظارتان است.

استعداد شغلی یعنی داشتن هم خوانی و علایق شما با شغلی که در آن هستید و یا قصد و نیت شما این است که این آزمون انتخاب رشته را ابتدا انجام دهید و سپس با توجه به این آزمون شغل یا رشته مورد نظر خود را بیابید و سپس به سمت آن حرکت کنید.

البته برخی افراد وجود دارند که نمی دانند برای چه شغلی مناسب هستند. و البته موضوع مهم تر این که کاهش رضایت شغلی در دیگر بخش های زندگی شما نیز اثرگذار است. تست استعدادیابی هالند به شما در راستای انتخاب شغل هماهنگ با شخصیت و ویژگی های شما اقدام می کند.

تست شخصیت هالند به گونه ای می باشد که با در نظر گرفتن تیپ شخصیتی مشاغل و رشته های تحصیلی مناسب در این تیپ را به شما معرفی می کند. اگر این دغدغه نیز همراه شما است پیشنهاد می کنم ابتدا ۶ تیپ شخصیتی تست هالند را حتما مطالعه کنید و سپس به سراغ انجام تست رایگان استعداد شغلی هالند بروید.

تیپ های شخصیتی تست استعدادیابی هالند

همان گونه که گفته شد در تست انتخاب رشته یا همان تست هالند از انواع مختلفی از نمونه تیپ ها و شخصیت ها برای تشخیص ویژگی های افراد با حرفه رشته و شغل متناسب با آن ها استفاده می شود.

شما با انجام تست انتخاب رشته (آزمون هالند) می توانید رشته تحصیلی خود را متناسب با روحیه خود انتخاب کنید و این باعث می شود فرد موفق تری باشید.

تیپ های شخصیتی در تست انتخاب رشته (آزمون هالند) عبارتند از:

  1. واقع گرا
  2. جستجوگر
  3. هنری
  4. اجتماعی
  5. جسور و سازنده
  6. قاعده مند

تیپ شخصیت واقع گرا:

این تیپ شخصیتی در تست استعدادسنجی هالند به افرادی تعلق می گیرد که عملگرا می باشند و در حقیقت استعداد آن ها کار با ابزار آلات و ماشین آلات است. این افراد به کارکردن در محیط های باز علاقه مند هستند.

ویژگی این افراد خوددار، مصر، جدی در کار، مادی گرا، سرسخت، متواضع، انعطاف پذیر، دارای توانایی بدنی و مکانیکی، تمایل کار با حیوانات، گیاهان، چوب، ابزارآلات و ماشین آلات.

با توجه به نتیجه تست انتخاب رشته، رشته هایی برای این افراد، مهندس مکانیک، مهندس ماشین آلات سنگین، خلبان، تکنسین، تعمیرات و تاسیسات.

تیپ شخصیت جستجوگر:

ویژگی های شخصیتی مانند، انجام کارهای عملی، فکری، اکتشافی، اندیشمندانه و افرادی که تفکر تحلیلی و عملی دارند. مشاغل آن ها معمولا شامل کار با ایده ها بوده و این گونه از مشاغل به دنبال رسیدن به حقیقت و حل کردن ذهنی مسائل هستند. اینان افرادی با این ویؤگی ها هستند، کنجکاو، تحلیل گر، محتاط، روشن فکر و مستقل، پیچیده و درون نگر، منطقی و دقیق، فروتن و کناره گیر، اهل تفکر و سازمان دهی و استدلال، طرفدار اصلاحات اساسی و بنیادین.

رشته هایی برای این افراد مانند پزشک، فیزیک دان، جراح، شیمی دان، دندان پزشک و… مناسب می باشند.

تیپ شخصیت هنری:

مهارت این افراد در شناسایی و بیان خصوصیات و ویژگی های خود می باشد. این افراد کمتر خودشان را کنترل می کنند و احساساتشان را به راحتی بیان می کنند.

این افراد دارای ویژگی هایی مانند: مبتکر، نوآور، پذیرنده، پرهرج و مرج، احساسی، نامرتب، آرمان گرا، خیال پرداز، حساس، درون گرا، ابرازگر، غیر سنتی و دارای منش و روحیه بازی هستند.

این گونه افراد برای رشته هایی مانند معماری، طراح تبلیغات، فیلم نامه نویس، خوش نویس، شاعر، بازیگر، نویسنده، روزنامه نگار و نقاش و… مناسب اند.

تیپ شخصیت اجتماعی:

این نمونه افراد با ویژگی شخصیتی حمایت گری، درمان، مراقبت هستند و با انجام کارهایی مانند مادری کردن با غبانی و امداد گری احساس رضایت می کنند. دارای مهارت های بالای کلامی هستند و کار کردن با مردم را دوست دارند و دوست دارند به آن ها رشد داده و آن ها را مطلع و آگاه سازند.

ویژگی این افراد، صمیمی، مسئول، سخاوت مند، آرمان گرا، مهربان، معاشرتی و خوش مشرب، صبور، دارای روحیه همکاری، مشوق و متقاعد کننده، اهل رفاقت و دوستی و این افراد بسیار فهمیده هستند.

رشته مناسب برای این افراد: مدیر مدرسه، معلم، مربی علوم دینی و الهیات ، مربی تربیتی، جامعه شناس و روان شناس، باغبان و امدادگر، کار در مراکز خیریه و غیره مناسب هستند.

 تیپ شخصیت جسور و سازنده:

این جمله افراد دارای قدرت رهبری، متقاعد کننده و توانایی قرار گرفتن در محیط های رقابتی و توانایی تصمیم گیری های مهم را دارند. این افراد بسیار ریسک پذیر بوده و در کارهای تجاری بسیار موفق اند. شروع کردن و به پایان رساندن کارها از جمله مواردی است که این گونه افراد به خوبی آن را انجام می دهند.

این افراد دارای ویژگی هایی مانند بلند پرواز، ماجراجو، برون نگر، مطمئن به خود، هیجان طلب، معاشرتی، خوش بین، رهبر و پر انرژی، مایل به جمع آوری دارایی، آگاه به منابع مختلف، پر از ذوق و شوق، مقتدر و ریسک کننده، توانایی بالا در متقاعد سازی دیگران، و رفتار آنان به گونه ای است که دوست دارند با مردم کار کنند و آن ها را برای رسیدن به اهدافشان کمک کنند.

با توجه به نتیجه تست انتخاب رشته این تیپ افراد برای رشته هایی مثل مدیریت بازرگانی، بازاریابی، مدیریت و رهبری، مدیریت هتل و رستوران و … مناسب اند.

تیپ شخصیتی قاعده مند:

این جمله افراد جزئی گرا هستند و توانایی این را دارند که کارهای سازمانی و دفتری را به خوبی انجام دهند. آن ها بیش از ایده ها با داده ها جزئیات و اطلاعات کار می کنند. این تیپ شخصیتی سازمان یافته، مرتب و واقع بین، پیگیر، انعطاف پذیر، کارآمد، وظیفه شناس، مطیع، فاقد تخیل، مدافع، صرفه جو، و علاقه مند به کار با داده ها، و تمایل به فعالیت های جسمانی ندارند.

با توجه به تست انتخاب رشته این افراد برای رشته هایی مانند حسابداری، کارشناس امور اداری، کارشناس و مشاور مالیاتی، کارشناسی امور گمرکی و … مناسب هستند.